Licząca 77 km linia kolejowa, otwarta została w 1884 r., jako część austriackiej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Dziś już nieużywana do regularnych kursów stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną. Większość obiektów na linii pochodzi właśnie z czasów galicyjskich. A jak ich stan przedstawia się 135 lat po otwarciu, prezentuje poniższy artykuł.
Przy tej linii kolejowej położone są dwie stacje z terenu gminy Dobra: w Dobrej i w Skrzydlnej.
Aby poznać dzieje linii kolejowej nr 104, jak też w ogóle ery parowozów w Polsce, warto udać się do Chabówki, do Skansenu Taboru Kolejowego. Podziwiać tam można wspaniałe eksponaty – parowozy, wagony oraz elementy infrastruktury kolejowej.
Sam skansen założony został w 1993 r. na terenie byłej parowozowni w Chabówce, użytkowanej jeszcze do lat 80. XX w. Założycielem i twórcą ekspozycji był Paweł Zaleski (1956-2016). Przy wejściu stoi poświęcona mu tablica, ustawiona w 25. rocznicę otwarcia.
Poniżej galeria z wizyty w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce
Przystanek pierwszy: Chabówka
Stacja kolejowa w Chabówce została otwarta w 1884 r. W niezmienionym wyglądzie galicyjskim przetrwała do czasów II wojny światowej, kiedy to w styczniu 1945 r. została zburzona przez wycofujących się Niemców. Budynek dworca był okazały, z wieloma torami i peronem dla podróżnych.
Obecnie stacja posiada 10 torów, z czego 3 służą dla ruchu pasażerskiego, pozostałe 7 dla ruchu towarowego.
Sam budynek dworca nie przypomina już tego z czasów kolei galicyjskiej, został odbudowany w okresie powojennym.