Ks. Józef Puchała (1937-2020). Relacja z uroczystości pogrzebowych

Ks. Prałat Józef Puchała (1937-2020, proboszcz w Jurkowie 1974-2007)

     21 października 2020 r. zmarł emerytowany proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie, ks. prałat Józef Puchała. W niniejszym artykule prezentujemy relację z uroczystości pogrzebowych, jakie miały miejsce w Jurkowie, w dniach 22-23 października. Fotorelacja: Adrian Cieślik. 

22 października 2020 r. - importa do kościoła parafialnego

     Pogrzeb kapłana zazwyczaj trwa dwa dni. Nie inaczej było w przypadku ks. Józefa Puchały. Ciało śp. ks. Prałata od chwili śmierci wystawione było w Kaplicy Cmentarnej na cmentarzu parafialnym w Jurkowie. Wierni mieli okazję pożegnać się z długoletnim proboszczem i pomodlić się przy Jego ciele. O godzinie 16.30 rozpoczęła się procesja do kościoła parafialnego, której przewodniczył ks. dr Tadeusz Piwowarski, obecny proboszcz w Jurkowie. Trumna z ciałem kapłana została uroczyście wprowadzona do kościoła, gdzie o godzinie 17.00 rozpoczęła się Msza Święta. Przewodniczył jej ks. Piwowarski, w asyście kapłanów rodaków i księży z okolicznych parafii. Homilię wygłosił pochodzący z Dobrej ks. dr Jerzy Smoleń. Po Mszy Świętej rozpoczęło się czuwanie przy trumnie, prowadzone przez przedstawicieli poszczególnych miejscowości należących do parafii: Jurkowa, Chyszówek, Półrzeczek i Wilczyc. 

     Aby obejrzeć fotorelację z wprowadzenia ciała śp. ks. Józefa do kościoła, proszę kliknąć poniższe zdjęcie. 

23 października 2020 r. - główna uroczystość pogrzebowa

     Drugiego dnia uroczystości pogrzebowych w intencji śp. ks. prałata sprawowana była Msza Święta o godzinie 7.00. Główna msza pogrzebowa rozpoczęła się o godzinie 14.00 w kościele parafialnym w Jurkowie. Przewodniczył jej bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Poprzedziła ją również procesja od kaplicy cmentarnej, gdzie parafianie mogli jeszcze modlić się przy trumnie z ciałem ks. prałata. 

     Podczas Mszy Świętej homilię wygłosił ks. biskup Salaterski. Ze słowem pożegnania zwrócili się przedstawiciele parafii: p. Anna Mrózek i p. Andrzej Kawula. W imieniu kapłanów rodaków przemawiał ks. Zygmunt Śmigowski SDS. Ks. proboszcz Tadeusz Piwowarski podziękował śp. ks. Prałatowi za ostatnie 13 lat posługi w charakterze rezydenta w parafii. Wyraził też wdzięczność ks. biskupowi za obecność. 

     Po Mszy Świetej trumna z ciałem ks. Prałata została uroczyście odprowadzona na cmentarz parafialny. W procesji brały udział tłumy parafian (w kościele nie było ich zbyt wielu, ze względu na trwającą epidemię), żegnające swojego ukochanego kapłana. Konduktowi żałobnemu również przewodniczył bp. S. Salaterski. Po odmówieniu stosownych modlitw, słowie pożegnania od p. Władysława Podgórniego i pożegnaniu najbliższej rodziny, ciało śp. ks. Prałata spoczęło w podziemiu kaplicy cmentarnej, obok swojego poprzednika, ks. kanonika Jana Jagiełki. 

     Podczas uroczystości pogrzebowych, w kościele i na cmentarzu, liturgię upiększał śpiew Zespołu Regionalnego „Jurkowianie”. Podczas obu dni asystę i wartę przy trumnie sprawowała Ochotnicza Straż Pożarna z Jurkowa. 

     Aby obejrzeć fotorelację z głównej uroczystości pogrzebowej, proszę klikną poniższe zdjęcie: 

     Tu również relacja filmowa, w obiektywie Józefa Budacza, Telewizja Limanowska TV28.

Dodatkowo artykuł oraz galeria fotografii (wystarczy kliknąć).

***

     Ks. Józef Puchała przyszedł na świat 13 października 1937 r. w miejscowości Leszczyna, na terenie parafii Trzciana. Był synem Franciszka i Anieli Gadzina. Po zdanym egzaminie maturalnym w Bochni w 1955 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które ukończył w 1961 r. 29 czerwca 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Pękali. Jako wikariusz pracował w parafiach: Ropa (1961-1963), Jurków k. Limanowej (1963-1966), Lipinki (1966-1970) i Okocim (1970-1974). 6 lutego 1974 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie, urząd ten sprawował do sierpnia 2007 r. Następnie, aż do śmierci, pozostał w parafii, w charakterze rezydenta.
     W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 25 listopada 1976 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 20 grudnia 1985 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W dniu 5 stycznia 2009 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.
     Jako proboszcz w Jurkowie wykazywał się niezwykłą troską o parafię. Aby ułatwić wiernym z dalej położonych terenów dostęp do kościoła, wybudował trzy kaplice dojazdowe: w Półrzeczkach, Chyszówkach i Wilczycach. Służył niemalże do końca posługą w konfesjonale i przy ołtarzu. Wielokrotnie przybywał do Dobrej na uroczystości parafialne, szczególnie chętnie na odpusty.

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Newsletter

Facebook